Projekt STREETERZ započal

Dosud byli sprejeři, kteří něco skutečně umí, na stejné úrovni, jako vandalové. Malováním po zdech porušovali zákon. Nyní mají v Trutnově jedinečnou šanci se umělecky vyřádit. „Většina nelegálních graffiti se dělá ve spěchu, v noci a pod možností represe a nejsou to ani moc atraktivní díla. My se chceme specializovat především na sprejery, kteří potřebují čas pro své dílo, potřebují velký prostor a především potřebují zkoušet a trénovat. Chceme zohlednit uměleckou stránku graffiti a vyzdvihnout lidi co něco umí a dokážou se tím i veřejně pochlubit,“ říká Radek Horák, předseda Spartaku Trutnov.



Inspirací mu byly legální stěny graffiti v zahraničí. „Dokonce i rohový dům, který byl do půlky pokreslen abstraktními květinami, palmami a uvnitř bylo květinářství. To mi dávalo smysl. Skloubení street artu a graffiti s něčím užitečným, s reklamou,“ upřesňuje.

Zeď byla povolena za podmínek, že kresby nebudou v rozporu s obecně závaznými předpisy, veřejným pořádkem a dobrými mravy. Nesmí být používána pro reklamní a politické účely. Nevzhledná stěna by barevnými kresbami mohla zatraktivnit i okolí, protější areál nivy se má v budoucnu přeměnit ve víceúčelové Středisko volného času.

Lidé ze Spartaku ale chtějí jít ještě dál. Letos uspořádají „na zdi“ výtvarný festival, na kterém se ukáží street-artoví umělci z Česka a okolních zemí. „Vznikne tak originální, atraktivní galerie ve veřejném prostoru. Samozřejmě chceme v co největší míře zapojit především místní tvůrce a prostřednictvím doprovodného programu třeba i veřejnost,“ naznačuje Radek Horák.

I přes volnou zónu u vlakového nádraží se nedá předpokládat, že se přestane ve městě objevovat nelegální graffiti. "Je naivní se domnívat, že vyčleněním legálních ploch dojde úplně k vymizení ilegálních graffiti. Ortodoxní sprejery legál neláká a nikdy lákat nebude, ale je tady konečně možnost volby, legálně či nelegálně,“ dodává Radek Horák.