Tenerife 2022

Sezóna začíná, léto se blíží, zimy mají všichni pomalu dost a Atlantský oceán se v dubnu začíná ohřívat. Ideální čas na jarní tréninkové kempy. A tak, jako vždy na Tenerife, nejprve pořádám kemp pro úplné začátečníky a pak i pro pokročilé. Pro ty navíc se speciálním bonusem - třídenním workshopem se světovým rekordmanem a mistrem světa Goranem Colakem.

  

No, doufal jsem že bude o něco tepleji. Když svítilo slunce, bylo krásně, ale když se zatáhlo a začal foukat studený vítr, teploty klesaly pod 20. Naštěstí je zátoka Tabaiba krásně krytá a potápění tak bylo jako vždy parádní. Kromě počasí bylo vše jako vždy: ubytování v apartmánech s výhledem na oceán, oblíbený dive spot vedle vraku El Pejin a freedivingové centrum Atlantis přímo pod balkonem. Začátečníci byli 4 a připojili se k nim i 2 pokročilí freediveři z minulých akcí na trénink. Program na první den byl jasný. Zmáknout teorii, prozkoumat, jak se pomocí dýchání zrelaxovat a zpomalit tělesné procesy, a si vyzkoušet první suché zadržení dechu - na 2 i 3 minuty!

 

Po teoretickém úvodu jsme se vydali do Radazulu, kde je sportovní centrum s 25m bazénem o šesti drahách. Ve správný čas tu bývá minimum lidí a my jsme tentokrát byli úplně sami. Bazénovou část jsme věnovali dynamice s ploutvemi a bez ploutví, statiku jsme si nechali na jiné odpoledne. Učili jsme se správnému navážení, které je při dynamice klíčem k úspěchu (jak na to se můžete dočíst ZDE). Pokud nejste navážení tak, jak máte být, bude výkon a technika ovlivněna hned od začátku. Bazén nepodceňujeme - to, jak dobře se naučíte kopat a mít tělo ve streamline pozici tady, je totiž to stejné, co váś čeká později v moři, jen kolmo dolů. Dynamika bez ploutví má stejná pravidla - správně se vyvážit, mít tělo v ideální pozici a můžete se soustředit na techniku samotnou. Všem to šlo skvěle a padaly vzdálenosti k 60 metrům.

 

Od druhého dne už jsme se potápěli každý den v oceánu. Na začátku se člověk pere se spoustou věcí - točení kolem lana, zaklánění hlavy, krčení kolen, uši ne a ne vyrovnat. Během pár dní jsme si zvykali na efektivní pohyb a nakonec se dostávali do hloubek kolem 25 m, přímo k vraku El Pejin. Technicky správně a tak, aby to stálo co nejméně energie a kyslíku. Bezpečně a hlavně přítomně a bez stresu. Protože to je na tom to nejdůležitější. Jít tam s tím, že je to zábava, kterou si chci užít a nevystavovat se zbytečnému tlaku a strachu. No a že se bude úplný začátečník potápět po pár dnech do hloubky přes 20m bez ploutví a s technikou zkušenějšího freedivera, to jsme tu dlouho neměli!

 

Kemp pro pokročilé následující týden byl hlavně o workshopu s Goranem. Taková příležitost se nenaskytne příliš často. Goran je několikanásobný světový rekordman a mistr světa v bazénových disciplínách, soutěží už řadu let a není moc sportovců, kteří mají k tréninku tolik co říct. Goran navíc vystudoval chorvatskou obdobu FTVS a jeho prezentace jsou opravdu velice odborné a detailní.

 

První den byl převážně o technice, a to hlavně o nejtěžší disciplíně no fins - bez ploutví. Řešily se opravdu detaily. Není to jen o tom umět dobře kopnout a provést tempo rukama, ale i o tom, jak si vše nastavit sobě na míru, eliminovat každou chybu a využít své přednosti. Protože každý jsme jiný. O všem se mluvilo, vše se důkladně zkoušelo a odploledne testovalo v oceánu.

 

Druhý den s Goranem byl o tréninku samotném. Za 10 let, co se freedivingu věnuji naplno, jsem měl možnost slyšet, jak někteří top freediveři trénují, četl spoustu knih, ale tohle upřímně dalece překročilo moje očekávání. Goran je Pan trenér. Plánování a periodizace, tréninkové cíle a jak jich dosáhnout, superkompenzace, aerobic/anaerobic, morfologie, glukóza a glykogen a tak dál a tak dál. A vše vysvětleno tak, že si i nezkušený freediver udělá obrázek a začne trénink chápat jinak, než předtím.

 

Odpoledne byl bazén. Nejdříve se plavalo na vzdálenost a padlo pár super výkonů, jako třeba dynamika s ploutvemi 150m. Všichni si mohli vyzkoušet rozdíl mezi aerobním a anaerobním tréninkem a pár různých cvičení. V druhé polovině se zdokonalovala technika.

 

Třetí den byl převážně o stravě a suplementaci, rozebírala se technika u videa a byl prostor na spoustu otázek. Pak strečink a moře. Padla spousta osobáků, někteří se zlepšili i o 15 metrů! Nejen Workshop se šampiónem, ale celý tenhle kemp byl pecka. Tenerife je na trénink ideální místo jak pro začátečníky, tak pokročilé a rozhodně se sem chystám každý rok vracet!